kupic_czy_wynajac_mieszkanie.jpg

Osoby chcące się usamodzielnić rozważają praktycznie dwie opcje: kupna bądź wynajmu mieszkania. Która z tych opcji jest korzystniejsza? Niewątpliwie przy wynajmie mieszkania nie musimy posiadać dużej ilości gotówki. Zobowiązujemy się do comiesięcznych płatności, w których zawarty jest czynsz, opłaty za media oraz marża dla właściciela mieszkania. Wielu właścicieli decyduje się na pobranie kaucji w poczet ewentualnych zniszczeń.

Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia jakiegoś sprzętu właściciel mieszkania ma prawo zatrzymać całą lub określoną część kaucji. Wynajem mieszkań jest jednak dość drogą opcją. Przede wszystkim ceny wynajmu dwupokojowych mieszkań sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Jest to bowiem uzależnione od lokalizacji takiego mieszkania oraz metrażu.

Ponadto przy wynajmie mieszkania istnieje możliwość wypowiedzenia umowy przez właściciela mieszkania. Oznacza to konieczność poszukiwania nowej oferty, co nie zawsze jest proste, zważywszy na ograniczony czas. Kupno mieszkania wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Niejednokrotnie chcąc osiągnąć ten cel, trzeba skorzystać z kredytu hipotecznego.

Okres kredytowania wynosi zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. W niektórych przypadkach rata kredytu jest mniejsza w porównaniu do kosztu wynajmu mieszkania. Kupując własne mieszkanie mamy ponadto realny wpływ na jego wygląd oraz przeznaczenie. Ponadto istnieją specjalne programy rządowe, które ułatwiają określonym grupom nabycie nowego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *